17 stycznia (środa) 18:00

XXV BIESIADA FELIETONISTÓW

Wstęp wolny - ilość miejsc ograniczona

Historia gdańskich Biesiad Felietonistów zaczyna się w 1993 roku. Wówczas to rodzi się pomysł zorganizowania spotkania trójmiejskich mistrzów pióra, którzy przy wyśmienitym jadle i trunkowych napojach oceniliby mijający rok. Pierwsza biesiada odbyła się w 1994 roku w sopockim John Bull Pubie. Ponieważ impreza udała się wyśmienicie felietoniści postanowili spotykać się co roku.

Tradycją imprezy jest zapraszanie (obok felietonistów i dziennikarzy gazet lokalnych - Dziennik Bałtycki, Gazeta Wuborcza Trójmiasto, portal Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Angora, portal gdansk.pl także znanych gości z kręgu świata felietonu i kabaretu.

Bywali na biesiadach i aktywnie udzielali się głośni felietoniści, publicyści, satyrycy, kabareciarze i muzycy m.in. Michał Ogórek, Marcin Wolski, Wojciech Giełżyński, Paweł Huelle, Krzysztof Daukszewicz, Krzysztof Jaroszyński, Andrzej Mleczko, Rudi Schuberth, Wojciech Wencel,  Jacek Ziobro, Henryk Sawka, Tymon Tymański, Maciej Kraszewski, Leszek Malinowski (z kabaretu Koń Polski).  

Biesiady prowadzone były przez Krzysztofa Skibę , Pawła Konnaka i Jarosława Janiszewskiego.  

W tym roku odbędzie się jubileuszowa XXV edycja imprezy.   

Z uwagi na fakt, iż szlachetna forma felietonu dopuszcza mieszanie poważnego z tym co lekkie i dowcipne, kategorie według których ocenia się miniony rok, jak również przyznawane tytuły są nieco ekscentryczne i bywa, że co roku się zmieniają. Zawsze jednak felietoniści wybierają Bubla Roku, Cwaniaka Roku, Numer Roku, Pawia Roku, Kicz Roku, Martyrologię Roku, Skandal Roku  Zwierzę Roku czy Powiedzonko Roku.  

Pomysł biesiady nawiązuje do tradycji szwejkowskiej, która głosi, że nie ma nic lepszego na świecie jak spotkać się w doborowym gronie i podyskutować niekoniecznie o rzeczach poważnych.
Biesiada ma na Wybrzeżu już swoją tradycję, a jej "wyniki" czyli wybory felietonistów w poszczególnych kategoriach spotykają się z dużym zainteresowaniem czytelników i są komentowane zarówno w mediach jak i "na mieście". W latach minionych zdarzało się, że patronem imprezy była Gazeta Wyborcza, Dziennik Bałtycki czy tygodnik Wprost.        

Spotkanie felietonistów ma charakter imprezy niekomercyjnej. Każdorazowo uczestniczy w niej kilkadziesiąt osób. Prawo głosu mają jedynie felietoniści, pozostali (goście specjalni, sympatycy, ludzie mediów, ekipy telewizyjne i radiowe oraz sponsorzy - mają status kibiców - obserwatorów). Biesiada ma też swoją wierną publiczność, która tłumnie przybywa, by przysłuchiwać się obradom felietonistów.  

Lista zaproszonych felietonistów:
Dariusz Szreter, Barbara Szczepuła, Ryszarda Wojciechowska  (Dziennik Bałtycki) Maciej Sandecki, Grzegorz Szaro, (Gazeta Wyborcza-Gdańsk), Michał Staporek, Łukasz Stafiej (portal trojmiasto.pl), Roman Daszczyński, Sebastian Łupak, Marek Wałuszko (portal gdańsk.pl ), Tomasz Olszewski  Małgorzata Żerwe, (Radio Gdańsk), Marek Sterlingow (portal Marszałka woj. gda), Tomasz Gawiński (Angora), Maciej Kosycarz (KFP), Dorota Sobieniecka (BC Gdansk),  Jarosław Janiszewski, Paweł Konnak, Krzysztof Skiba (organizatorzy). GOŚĆ SPECJALNY: Michał Ogórek.